امروز سه شنبه  ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۱/۱۵- ۱۵:۵۸ - مشاهده: ۱۳۴۸

پاسخ بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت به اظهارات جناب آقای اشپان وزیر محترم بهداشت دولت جمهوری فدرال آلمان

پاسخ بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت به اظهارات جناب آقای اشپان وزیر محترم بهداشت دولت جمهوری فدرال آلمان

جناب آقای اشپان، وزیر محترم بهداشت جمهوری فدرال آلمان

ضمن آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت آلمان درمسیر مبارزه با ویروس ناشناخته کووید 19 و پاندمی‌بی سابقه ای که جهان را درگیر خود نموده است، جنابعالی در توییت‌های خود (مورخه اول آوریل 2020) با اعلام قطع پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایر به دلیل بالابودن ریسک کشور ایران، تاکید داشتید که ایران در مقابله با ویروس کووید 19 غیر شفاف عمل می‌کند. از آنجایی که مرجع جهانی پوشش این بیماری سازمان WHO می‌باشد و این سازمان از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مقابله و مبارزه با ویروس کووید 19 - با وجود شرایط سخت تحریم - تقدیر به عمل آورده، مناسب است مشخص گردد منبع اعلام موضع جنابعالی کدام مرجع رسمی، شناخته شده و قابل اتکاء بین المللی و حقوقی بوده است؟ در غیر این صورت این اظهار نظر شما بیشتر به شوخی اول آوریل شباهت دارد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت نزدیک به 70 درصد قربانیان ویروس کرونا و 50 درصد مبتلایان به این ویروس مربوط به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در راس آن کشورهای ایتالیا واسپانیا می‌باشند، تا جایی که متاسفانه اتحادیه اروپا درکنار ایالات متحده (با 25 درصد مبتلایان به کرونا) به کانون شیوع ویروس کرونا در جهان تبدیل شده اند.

همانظور که مستحضرید متاسفانه این بیماری فراگیر و خطرناک، بدون توجه به مرزهای جغرافیایی و سیاسی بین کشورها، همه جوامع انسانی را آلوده و با خسارات جبران ناپذیر روبرو ساخته است. از همین رو همکاری کشورها - فارغ از اختلافات سیاسی و موقعیت های جغرافیائی - برای مبارزه علیه آن و با هدف به حداقل رساندن آثار سوء انسانی، اقتصادی و اجتماعی آن امری ضروری می‌باشد. درپی شیوع جهانی این ویروس، ایران نیز از پیامدهای آن دور نمانده و علیرغم همه اقدامات و تدابیر بهداشتی اعمال شده، این اپیدمی طی هفته‌های گذشته به سرعت در ایران گسترش یافته و تا امروز (سوم آوریل ۲۰۲۰) متاسفانه بیش از پنجاه هزار نفر را آلوده و جان بالغ بر سه هزار تن را ستانده است.

جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقاد عمیق به حفظ سلامت عمومی و تعهد نسبت به اجرای کلیه قوانین و مقررات بهداشتی در ابعاد ملی و بین المللی، از همان ابتدای شیوع ویروس در کشور، با کمک و همکاری سازمان بهداشت جهانی و برخی ملت ها وکشورهای دوست، تدابیر و راهکارهای لازم برای پیشگیری، شناسایی و مدیریت این پدیده خطرناک در دستور کار خود قرار داده و با وجود تحریم های ظالمانه و غیر انسانی دولت ترامپ علیه ایران به مبارزه سرسختانه با آن ادامه می دهد. با این وجود، طی روزهای گذشته و در شرایطی که مردم ایران درگیر یک مبارزه سخت و طاقت فرسا با ویروس کرونا می‌باشند، دولت ترامپ مجددا در صدد ادامه فشار اقتصادی بیشتر به مردم ایران بر آمده است.

در شرایطی که دیوان بین المللی دادگستری بر توقف اعمال تحریم هائی که ناقض فعالیت های بشردوستانه هستند، تاکید نموده، اعمال تحریم های یکجانبه و غیرانسانی تحت عنوان فشار حداکثری علیه ایران، که عملا نوعی تهدید علیه بهداشت بین المللی نیز محسوب می‌شود، کار مبارزه با بیماری ناشی از ویروس کرونا را در ایران با دشواری مواجه ساخته و مسیر دسترسی مسئولان بهداشتی و مردم به تجهیزات لازم برای مبارزه با آن را ناهموار کرده است.

هرچند دولت ترامپ همواره مدعی است که دارو و غذا مشمول تحریم های این کشور نیست، اما وجود محدودیتهای تعریف شده برای نقل و انتقال مالی شرکتها، عملا مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی لازم گردیده و بخش بهداشت و درمان ایران را بشدت تحت تأثیر قرار داده است. تحریم های غیر قانونی آمریکا که در تعارض آشکار با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش ها برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع کرونا در ایران مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیر قابل انکاری بر تمام تلاش های ملی، منطقه ای و بین المللی برای مهار این ویروس از خود برجای گذاشته است.

 تاکید می نماید همه ما امروز بیش از هر زمانی نیازمند همکاری‌های بین المللی برای عبور از این پاندمی جهانی هستیم. از همین رو لازم است به طور جدی و همگانی خواستار لغو تحریم های یک جانبه، غیر قانونی و ضد بشری دولت ترامپ که جان انسانها را هدف قرار داده است، شویم. یقینا رفتارها و اظهار نظرهای مسئولانه و انسانی ملت ها و دولت ها در حافظه تاریخی ملت ها به ثبت خواهد رسید.

بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران برلین

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما